Honors and Awards

Through 2018 

ALL-AMERICANS


1987
Mike Johnson (NAIA)
Les Kozaczek (NAIA)
Gary Lochhead (NAIA & Scholar)

1991
Jeff Bailey (NSCAA)

1992
Jeff Bailey (NSCAA & Scholar) … First Team NSCAA

1993
Paul Read (Scholar)
Bojan Vuckovic (NSCAA)

1994
Bojan Vuckovic (NSCAA & Scholar)

1995
Seamus Donnelly (NSCAA & Academic) … First Team NSCAA

1996
Seamus Donnelly (NSCAA & Academic)

1997
Markus Pfeiler (NSCAA)

1998
Joe Murray (NSCAA)

2000
Felix Brillant (NSCAA) … First Team

2001
Wolfgang Koschnitzki (Scholar)
Chris Schwartz (Scholar)

2002
Bjorgolfor Takefusa (NSCAA)

2003
Lars Bakker (NSCAA) … First Team Sean McCabe (NSCAA)

2004
Craig Stewart (NSCAA) … First Team
Christopher Joyce (NSCAA)

2005
Christopher Joyce (NSCAA) … First Team (Div. II Natl. POY)
James Thorpe (NSCAA)
Peter Petropanagos (Academic)

2006
Bisharra Ettienne (NSCAA) … First Team
Raphael Guimaraes (NSCAA) … First Team
Andre Elphic (NSCAA)
James Thorpe (NSCAA)
Petropanagos (Academic) … First Team

2007
James Thorpe (NSCAA) … First Team (Div. II Natl. POY)
Bisharra Ettienne (NSCAA) … First Team
David Clifton (NSCAA & Academic) … First Team Academic
Peter Petropanagos (Academic)

2008
Bisharra Ettienne (Daktronics) … First Team
Frantz Francois (Daktronics)

2009
Frantz Francois (Daktronics & NSCAA)
Kevin Neumen (Daktronics)

2010
Tom Reilly (Daktronics & NSCAA) … First Team in Both
Vinny Papageorgiou (Daktronics)
Paul Latif (Daktronics & NSCAA)
Diego Tabares (Daktronics & NSCAA)
Shaliek Dawkins (Daktronics)

2011
Tom Reilly (Daktronics, NSCAA & Academic) … First Team in Dak. & Academic
Diego Tabares (Daktronics & NSCAA) … First Team in Both
Vinny Papageorgiou (Daktronics & NSCAA)

2016
Jacob Blixt (CAA, NSCAA) Third Team
Marius Preber (NSCAA) Third Team 

2018
Yannik Felber (CoSIDA Academic) Second Team

 

NSCAA/DAKTRONICS/UNITED SOCCER COACHES ALL-REGION


1988
Ian Starkie (NSCAA First Team)
Pete DeBlasi (NSCAA Second Team)
Mick Statham (NSCAA Second Team)
Jeff Bailey (NSCAA Second Team)
Steve Quinones (NSCAA Second Team)

1989
Jeff Bailey (NSCAA First Team)
Nick Rafferty (NSCAA Second Team)
Steve Quinones (NSCAA Second Team)

1990
Nick Rafferty (NSCAA First Team)
Ivan Crnilovic (NSCAA Second Team)
Mick Statham (NSCAA Second Team)

1991
Nick Rafferty (NSCAA First Team)
Bojan Vuckovic (NSCAA First Team)
Jeff Bailey (NSCAA First Team)

1992
Jeff Bailey (NSCAA First Team)
Nick Rafferty (NSCAA First Team)
Bojan Vuckovic (NSCAA First Team)

1993
Bojan Vuckovic (NSCAA First Team)
Steve McLaughlin (NSCAA First Team)
Liam Lochhead (NSCAA First Team)
Paul Read (NSCAA First Team)

1994
Bojan Vuckovic (NSCAA First Team)
Steve McLaughlin (NSCAA First Team)
Liam Lochhead (NSCAA Second Team)
Bozidar Simic (NSCAA Second Team)

1995
Seamus Donnelly (NSCAA First Team)
Robbie Krul (NSCAA First Team)
Stacha Kovacevic (NSCAA First Team)
Tony Frankland (NSCAA Second Team)

1996
Seamus Donnelly (NSCAA First Team)
Tony Frankland (NSCAA Second Team)
Joe Murray (NSCAA Second Team)

1997
Markus Pfeiler (NSCAA First Team)
Paul Droppert (NSCAA First Team)
Joe Murray (NSCAA Second Team)

1998
Joe Murray (NSCAA First Team)
Joern Radu (NSCAA Second Team)

2000
Felix Brillant (NSCAA First Team)
Chris Schwartz (NSCAA First Team)
Wolfgang Koschnitzki (NSCAA Second Team)
Ernest Olius (NSCAA Second Team)

2001
Felix Brillant (NSCAA First Team)
Wolfgang Koschnitzki (NSCAA First Team)
Chris Schwarz (NSCAA First Team)
Bjorgolfer Takefusa (NSCAA Second Team)

2002
Felix Brillant (NSCAA First Team)
Chris Schwarz (NSCAA First Team)
Bjorgolfor Takefusa (NSCAA First Team)
Wolfgang Koschnitzki (NSCAA Second Team)

2003
Lars Bakker (NSCAA First Team)
Felix Brillant (NSCAA First Team)
Mark Jansen (NSCAA First Team)
Sean McCabe (NSCAA First Team)

2004
Christopher Joyce (NSCAA First Team)
Craig Stewart (NSCAA First Team)
James Thorpe (NSCAA First Team)
Andre Elphic (NSCAA Second Team)
Tom McNeil (NSCAA Third Team)

2005
Christopher Joyce (NSCAA First Team)
Bisharra Ettienne (NSCAA First Team)
James Thorpe (NSCAA First Team)
Jason Grier (NSCAA Second Team)

2006
Ettienne (NSCAA First Team)
Raphael Guimaraes (NSCAA First Team)
Andre Elphic (NSCAA First Team)
James Thorpe (NSCAA First Team)
Peter Petropanangos (NSCAA Second Team)

2007
James Thorpe (NSCAA First Team)
Bisharra Ettienne (NSCAA First Team)
David Clifton (NSCAA First Team)
Peter Petropanagos (NSCAA First Team)

2008
Bisharra Ettienne (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Frantz Francois (Daktronics First Team)
Shaliek Dawkins (Daktronics Second Team)
Victor Goncalves (Daktronics Second Team & NSCAA Second Team)

2009
Frantz Francois (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Kevin Neumen (Daktronics First Team & NSCAA Second Team)
Victor Goncalves (Daktronics Second Team & NSCAA Second Team)

2010
Tom Reilly (Daktronics First Team/Region POY & NSCAA First Team)
Shaliek Dawkins (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Paul Latif (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Diego Tabares (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Vinny Papageorgiou (Daktronics First Team)
Victor Goncalves (Daktronics Second Team & NSCAA First Team)

2011
Diego Tabares (Daktronics First Team/Region POY & NSCAA First Team)
Tom Reilly (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Vinny Papageorgiou (Daktronics First Team & NSCAA First Team)
Victor Goncalves (Daktronics Second Team & NSCAA First Team)
Daniel Donaldson (NSCAA Third Team) Paul Latif (NSCAA Third Team)

2012
Daniel Donaldson (Daktronics Second Team & NSCAA Second Team)
Nico Mueller (NSCAA Second Team)
Tyler Rosa (NSCAA Third Team)

2015
David Magee (NSCAA Third Team) 

2018
Noam Kolakofsky (United Soccer Coaches Third Team)

NECC & NORTHEAST-10 CONFERENCE PLAYERS OF THE YEAR

1991
Bojan Vuckovic (NECC Rookie of the Year)

1992
Nick Rafferty (NECC Player of the Year)

1995
Seamus Donnelly (NECC Player of the Year)

1996
Seamus Donnelly (NECC Player of the Year)

1997
Markus Pfeiler (NECC Rookie of the Year)

1999
Chris Schwarz (NECC Rookie of the Year)

2000
Felix Brillant (NE-10 Rookie of the Year)

2004
Craig Stewart (NE-10 Player of the Year)
James Thorpe (NE-10 Goalkeeper of the Year)

2005
Christopher Joyce (NE-10 Player of the Year)
James Thorpe (NE-10 Goalkeeper of the Year)

2006
James Thorpe (NE-10 Goalkeeper of the Year)
Bisharra Ettienne (NE-10 Defensive Player of the Year)

2007
David Clifton (NE-10 Player of the Year)
James Thorpe (NE-10 Goalkeeper of the Year)
Bisharra Ettienne (NE-10 Defensive Player of the Year)

2008
Bisharra Ettienne (NE-10 Defensive Player of the Year)
Victor Goncalves (NE-10 Rookie of the Year)

2010
Tom Reilly (NE-10 Player of the Year & Sport Scholar-Athlete of the Year)

2011
Diego Tabares (NE-10 Player of the Year)
Tom Reilly (NE-10 Defensive Player of the Year)
Vinny Papageorgiou (NE-10 Goalkeeper of the Year)

2012
Nico Mueller (NE-10 Rookie of the Year)

2016
Jacob Blixt (NE10 Rookie of the Year) 

NORTHEAST-10 ALL-CONFERENCE HONORS

2000
Felix Brillant (First Team)
Wolfgang Koschnitzki (Second Team)
Paul Lindsay (Second Team)
Ernest Olius (Second Team)
Chris Schwarz (Second Team)
Rob Scholz (Third Team)
Tate Travis (Third Team)

2001
Chris Schwarz (First Team)
Felix Brillant (Second Team)
Wolfgang Koschnitzki (Second Team)
David McDermott (Second Team)
Bjorgolfor Takefusa (Second Team)
Kyle Miller (Third Team)
Tate Travis (Third Team)

2002
Felix Brillant (First Team)
Wolfgang Koschnitzki (First Team)
Chris Schwarz (First Team)
Bjorgolfor Takefusa (First Team)
Tate Travis (Second Team)
Evan Luster (Third Team)

2003
Lars Bakker (First Team)
Felix Brillant (First Team)
Sean McCabe (First Team)
Mark Jansen (Second Team)
Andre Elphic (Third Team)
Troy McColl (Third Team)
Kenneth Reid (Third Team)
Domenico Roma (Third Team)

2004
Andre Elphic (First Team)
Christopher Joyce (First Team)
Craig Stewart (First Team)
James Thorpe (First Team)
Tom McNeil (Second Team)
Troy McColl (Third Team)
Kyle Miller (Third Team)
Gijs Roodbeen (Third Team)

2005
Christopher Joyce (First Team)
James Thorpe (First Team)
Bisharra Ettienne (First Team)
Jason Grier (Second Team)
Peter Petropanagos (Second Team)
Michael Adu-Gyamfi (Third Team)
Andre Elphic (Third Team)

2006
Raphael Guimaraes (First Team)
Peter Petropanagos (First Team)
Bisharra Ettienne (First Team)
Andre Elphic (First Team)
James Thorpe (First Team)
Michel Vitulano (Second Team)
David Clifton (Third Team)
Marek Hawrylik (Third Team)
Brendan McMahon (Third Team)
Jason Grier (Third Team)

2007
David Clifton (First Team)
James Thorpe (First Team)
Bisharra Ettienne (First Team)
Peter Petropanagos (First Team)
Michel Vitulano (First Team)
Henning Come (Second Team)
Marek Hawrylik (Third Team)
Johan Torstensson (Third Team)
Shaliek Dawkins (Third Team)

2008
Bisharra Ettienne (First Team)
Victor Goncalves (First Team & All-Rookie Team)
Frantz Francois (First Team)
Kensaku Tsuji (Second Team)
Shaliek Dawkins (Second Team)
Johan Torstensson (Third Team)
Vinny Papageorgiou (All-Rookie Team)

2009
Kevin Neumen (First Team)
Frantz Francois (First Team)
Victor Goncalves (First Team)
Diego Tabares (Second Team)
Tom Reilly (Second Team)
Shaliek Dawkins (Second Team)
Sam Kelley (All-Rookie Team)
Tyler Rosa (All-Rookie Team)

2010
Tom Reilly (First Team)
Paul Latif (First Team)
Diego Tabares (First Team)
Shaliek Dawkins (First Team)
Victor Goncalves (Second Team)
Vinny Papageorgiou (Second Team)
Sam Kelley (Third Team)
Jeff Hay (Third Team)

2011
Diego Tabares (First Team)
Tom Reilly (First Team)
Vinny Papageorgiou (First Team)
Victor Goncalves (First Team)
Paul Latif (Second Team)
Tom Wampler (Second Team & All-Rookie Team)
Daniel Donaldson (Second Team)
Tyler Rosa (Third Team)
Trent Roy (All-Rookie Team)

2012
Daniel Donaldson (First Team)
Tyler Rosa (First Team)
Nico Mueller (Second Team & All-Rookie Team)
Amory Houghton (Third Team)
Greg Giguere (Third Team)

2013
Gareth Dudney (First Team)
Terence Ciavarra (Second Team)
Ryan Ruffing (Third Team)
Pedro Espindola (Third Team & All-Rookie Team)
Dallas Donovan (Third Team & All-Rookie Team)
Jefferson Rojas (Third Team)
Bent Johansen (Third Team & All-Rookie Team)

2014
Quincy Appah (First Team)
Dallas Donovan (Third Team) 

2015
David Magee (First Team)
Marius Preber (Second Team)
Jordan Barnett (All-Rookie Team)
Lloyd Ross (All-Rookie Team) 
2016
Jacob Blixt (First Team, All-Rookie Team)
Marius Preber (First Team)
Charlie Madden (Third Team)
Niklas Laudahn (All-Rookie Team)
Jadel Poon-Lewis (All-Rookie Team)

2017
Noam Kolakofsky (Second Team)
Yannik Felber (All-Rookie Team)
 
2018
Noam Kolakofsky (First Team)
Niklas Laudahn (Second Team)
Yannik Felber (Third Team)
Jacob Maddox (Third Team)
Jordan Barnett (Third Team)
Bastian Thormeier (All-Rookie Team)

NECC ALL-CONFERENCE HONORS (1988-99)

1988
Ian Starkie (First Team)
Jeff Bailey (Second Team)
Mick Statham (Second Team)
Steve Quinones (Second Team)
Pete DeBlasi (Second Team)

1989
Jeff Bailey (First Team)
Nick Rafferty (Second Team)
Chris LaBarge (Second Team)

1990
Ivan Crnilovic (First Team)
Nick Rafferty (First Team)

1991
Nick Rafferty (First Team)
Jeff Bailey (First Team)
Bojan Vuckovic (First Team)
Mick Statham (Second Team)
Marno Olafson (Second Team)

1992
Nick Rafferty (First Team)
Jeff Bailey (First Team)
Bojan Vuckovic (First Team)
Paul Read (Second Team)

1993
Bojan Vuckovic (First Team)
Liam Lochhead (First Team)
Steve McLaughlin (First Team)
Paul Read (Second Team)

1994
Bojan Vuckovic (First Team)
Bozidar Simic (First Team)
Liam Lochhead (Second Team)
Steve McLaughlin (Second Team)

1995
Seamus Donnelly (First Team)
Robbie Krul (First Team)
Stacha Kovacevic (First Team)
Bozidar Simic (Second Team)
Tony Frankland (Second Team)

1996
Seamus Donnelly (First Team)
Tony Frankland (First Team)
Joe Murray (First Team)
Milos Mamula (Second Team)

1997
Joe Murray (First Team)
Paul Droppert (First Team)
Markus Pfeiler (Second Team)
Mahmut Oerten (Second Team)

1998
Joe Murray (First Team)
Michael Riley (Second Team)
Joern Radu (Second Team)
Tolga Yanmaz (Honorable Mention)

1999
Chris Schwarz (First Team)
David McDermott (Second Team)
Joern Radu (Second Team)
Tolga Yanmaz (Second Team)
Horlon Smith (Second Team)
Radek Majkowski (Honorable Mention)

NECC & NORTHEAST-10 SCORING CHAMPIONS
Seamus Donnelly 1996 (NECC)
Markus Pfeiler 1997 (NECC)
Joe Murray 1998 (NECC)
Christopher Joyce 2004 (NE-10)
Christopher Joyce 2005 (NE-10)

COACH OF THE YEAR
1989 Tod Silegy (NECC)
1995 Tod Silegy (NECC)
2004 Marco Koolman (NSCAA Region COY)
2005 Marco Koolman (NE-10)
2006 Marco Koolman (NSCAA Region COY)
2007 Marco Koolman (NE-10 / NSCAA Region & Natl. COY)
2010 Craig Stewart (NE-10 / NSCAA Region COY)
2011 Craig Stewart (NSCAA Region COY)


CoSIDA ACADEMIC ALL-DISTRICT

1995
Seamus Donnelly (First Team)
Tony Frankland (First Team)
Stacha Kovacevic (First Team)
Gulson Chery (Second Team)

1996
Seamus Donnelly (First Team)
Vuk Glisic (First Team)

2001
Wolfgang Koschnitzki (First Team)
Chris Schwartz (First Team)

2002
Wolfgang Koschnitzki (First Team)
Chris Schwartz (First Team)

2004
Troy McColl (First Team)
Kyle Miller (First Team)

2005
Peter Petropanagos (First Team)
Michel Vitulano (Second Team)

2006
Peter Petropanangos (First Team)
Michel Vitulano (Second Team)
Brendan McMahon (Second Team)

2007
David Clifton (First Team)
Peter Petropanagos (First Team)
Michel Vitulano (Second Team)

2008
Johan Torstensson (Second Team)

2010
Victor Goncalves (Second Team)

2011
Tom Reilly (First Team)
Victor Goncalves (First Team)
Vinny Papageorgiou (First Team)

2018
Yannik Felber 

 

NORTHEAST-10 ALL-ACADEMIC TEAM

2004
Troy McColl
Kyle Miller

2005
Peter Petropanagos

2006
Peter Petropanagos
Brendan McMahon
Michel Vitulano

2007
Peter Petropanagos
Michel Vitulano
David Clifton

2008
Johan Torstensson

2009
Victor Goncalves

2010
Tom Reilly
Victor Goncalves

2011
Tom Reilly
Vinny Papageorgiou
Victor Goncalves

2012
Tom Leaver

2013
Terence Ciavarra

2018
Yannik Felber
Niklas Laudahn

ALL-NAIA DISTRICT V


1981

Pat McIntyre (First Team)

1986
Mike Emmond (Second Team)
John Cyr (Second Team)

1987
Michael Johnson (First Team & MVP)
Gary Lochhead (First Team)
Kevin Smith (Second Team)
Pete DeBlasi (Second Team)
Les Kozaczek (Second Team)

NSCAA SCHOLAR ALL-REGION TEAM

1987
Gary Lochhead (First Team)

1992
Jeff Bailey (First Team)

1993
Paul Read (First Team)

1994
Bojan Vuckovic (First Team)

2001
Wolfgang Koschnitzki (First Team)
Chris Schwarz (First Team)

2002
Wolfgang Koschnitzki (First Team)
Chris Schwarz (First Team)

2003
Kyle Miller (Honorable Mention)

MAYFLOWER CONFERENCE HONORS (Prior to 1988)

Player of the Year
Pat McIntyre (1981)
Mike Johnson (1987)

Coach of the Year
Tod Silegy (1981, 1986 & 1987)

All-Conference
1979
Terry Sheehan
Henry Verity
Steve MacCrea  

1980
Mark Farley
Brian McArdle
Pat McIntyre

1981
Pat McIntyre
Scooter Willis

1982
Pat McIntyre

1985
Mike Bruno
Gary Lochhead
John Cyr

1986
Kevin Smith
Mike Emmond
John Cyr

1987
Mike Johnson
Kevin Jinks
Les Kozaczek